Ana Sayfa Güncel 24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü

Giriş Tarihi: 24 Kasım 2012 Cumartesi 09:43
24 Kasım Öğretmenler Günü
Bizi eğitip, hayata hazırlayan gelecek nesillerin yaratıcıları Öğretmenlerimizi saygıyla andığımız 24 Kasım Öğretmenler günü yaklaşıyor. Peki Öğretmenler Gününün tarihçesi, oluşumu nasıl olmuştur?

24 Kasım Öğretmenler Günü
Ülkemizde her yıl 24 Kasım günleri, Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu uygulama, 1981 yılında başlamış ve günümüze kadar gelmiştir. Öğretmenler gününü başlatan isim Başöğretmen Atatürk'ten başkası değil! Türk devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri'nin Başöğretmenliği unvanını kabul etmiştir. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" sanını 11 Kasım 1928'de yaptığı toplantıda vermiştir. Bu unvan, 24 Kasım'da Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayınlanması ile resmileşmişti.

Atatürk'ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında, onun "başöğretmen" oluşunun yıl dönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verildi. Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992’de Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşir.

Öğretmenler Günü tam tanımıyla, öğretmenlik mesleğini yapanları onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama gündür. Atatürk'ün de dediği gibi: "Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır!".
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık