Ana Sayfa Dünya 7 Ağustos 2017 ay tutulması

7 Ağustos 2017 ay tutulması

7 Ağustos 2017 ay tutulması ne zaman, saat kaçta olacak?

Giriş Tarihi: 7 Ağustos 2017 Pazartesi 16:44
7 Ağustos 2017 ay tutulması
7 Ağustos 2017 tarihinde ay tutulması ne zaman, saat kaçta başlıyor? Ay tutulması en son 2015 yılında yaşandı. Gölge konisi olarak bilinen tutulma “tam” olarak değil, “parçalı” olarak izlenebilecek. Yarı gölge konisi olarak adlandırılan bu tutulmanın bilimsel adı Penumbral ay tutulması.

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi’nin açıklamasına göre; Ay ve Dünya’nın yörünge düzlemleri birbirileri ile çakışık olmadıklarından (aralarında 5°9′lık bir fark vardır) her kavuşum döneminde (29.5) gün bir tutulma gerçekleşmez. Ay tutulmasının gerçekleşebilmesi için, düğümler doğrusu (Dünya ve Ay’ın yörünge düzlemlerinin arakesitini birleştiren doğru) Güneş’e yöneldiği anda, Ayı’ın düğüm noktaları (Ay yörüngesinin düğümler doğrusu ile kesiştiği noktalar) üzerinde veya civarında olması gerekiyor. Bu durum, tutulmalarının seyrek gözlenen gök olayları olmasına neden oluyor.

En son Ay tutulması ne zaman gerçekleşti?

En son ki tam tutulma 28 Eylül 2015 tarihinde gerçekleşti. Bir sonraki tam tutulma 1 yıl sonra 27 Temmuz 2018 Cuma günü gerçekleşecek.

Ne zaman başlıyor?

7 Ağustos 2017 tarihinde gerçekleşecek olan “parçalı Ay tutulması” ülkemizden de izlenebilecek olup Ay, Türkiye saati ile (TSİ) 20:23 sularında Dünya’nın tam gölge konisine girerek parçalı tutulma başlayacak, tutulma ortasına 21:20 civarında ulaşarak ve TSİ 22:18’de tutulma sona erecek. Parçalı tutulma ortasında Ay’ın sadece küçük bir kısmı tam gölge konisi içerisinde kalacak. Türkiye'nin her yerinde tutulma izlenebilecek.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık