Ana Sayfa Güncel Aşık Veysel Gençlik ve Kültür Merkezi'nin Açılışı Yapıldı

Aşık Veysel Gençlik ve Kültür Merkezi'nin Açılışı Yapıldı

Aşık Veysel Gençlik ve Kültür Merkezi Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın katılımlarıyla yapılan açılış töreni ile hizmete açıldı.

Giriş Tarihi: 8 Şubat 2016 Pazartesi 09:54
Aşık Veysel Gençlik ve Kültür Merkezi'nin Açılışı Yapıldı
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, kültürün, milli kimliğin ve manevi değerlerin yaşatılması ve geleceğe aktarılması için gençlerin çok önemli olduğunu söyledi.

Şarkışla ilçesindeki Aşık Veysel Gençlik ve Kültür Merkezi açılış törenine katılan Bakan Yılmaz, eserin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

Gençlerin gelecek için önemli olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Gençler geleceğimizdir. Hem kültürümüzün hem milli kimliğimizin hem de manevi değerlerimizi yaşatılması ve geleceğe aktarılması için gençlik çok önemlidir" dedi.

Gençlerin ihtiyacını karşılamak için gençlik merkezlerine ihtiyaç olduğunu, gençlik ve kültürü bir araya getirmeye çalıştıklarını belirten Yılmaz, bir toplumda huzur, mutluluk, işbirliği ve dayanışmanın oluşmasını sağlayacak değerin ise kültür olduğunu dile getirdi.

Yılmaz, merkeze ünlü halk ozanı Aşık Veysel'in isminin verilmesinin önemine dikkati çekti. Yılmaz, yerinde ve son derece isabetli bir seçim yapıldığını belirtti. Aşık Veysel'in sadece Şarkışla ve Sivas'ın değil, Türkiye'nin ortak değeri olduğuna işaret eden Yılmaz, "Kültür nesiller arası aktarılmasını sağlayan kanal dildir. İşte bu dili en iyi şekilde işleyen şairlerdir, ozanlardır. Bunlardan bir tanesi de Aşık Veysel'dir" ifadesini kullandı.

Aşık Veysel'in şairler içinde mümtaz bir yerinin bulunduğunu aktaran Yılmaz, "Çünkü o halkının, sıradan insanın gönül zenginliğini Cumhuriyet döneminde şiire taşımış ender ozanlarımızdan, şairlerimizden ve aşıklarımızdan biridir. Aşık Veysel şiirlerindeki samimiyet ve sadelikle duygu ve düşüncelerine aydınlar diye bilinen entelektüel kesime hitap etmeyi başarmış ve onlarında saygısını kazanmıştır" dedi.

"Aşık Veysel gönül tellerini titretmiştir"

Bakan Yılmaz, Aşık Veysel Şatıroğlu'nun Türkiye'nin temel kültür taşlarından biri olduğunu ve her kesimin sevgisini sağlayacak mesajlarının bulunduğunu bildirdi.

Yılmaz, şunları kaydetti:

"Aşık Veysel'in asıl önemi Türkiye'deki bazı kesimlerin sevgi ve saygısını kazanmasını sağlayacak şekilde birlik ve beraberlik, diyalog ve empati, kardeşlik ve barış mesajları vermesinden kaynaklanmış olmasıdır. Aşık Veysel bu ülkenin 78 milyon halkının her birisinin gönlüne ayrı ayrı hitap etmiş ve gönül tellerini titretmiştir."

Konuşmaların ardından Şarkışla Kaymakamı Akif Pektaş ile Belediye Başkanı Ahmet Turgay Oğuz, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'a ve Sivas Valisi Alim Barut'a teşekkür plaketi takdim etti. Daha sonra dualar eşliğinde merkezin açılışı gerçekleştirildi.

Programa, AK Parti Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan ve vatandaşlar katıldı.

Bakan Yılmaz ve beraberindekiler programın ardından gençlik ve kültür merkezini gezerek yetkililerden bilgi aldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık