Ana Sayfa Güncel Aşık Veysel Müzesi yenilendi ve 7 Aralıkta açılıyor

Aşık Veysel Müzesi yenilendi ve 7 Aralıkta açılıyor

Dostları O'nu Unutmadı

Giriş Tarihi: 1 Aralık 2012 Cumartesi 14:13
Aşık Veysel Müzesi yenilendi ve 7 Aralıkta açılıyor

Sivas Müze Müdürlüğü'nün, İsveç'in Stockholm kentindeki Synskadades Müzesi ile ortak yürüttüğü "Müzeler Arası Kültür İttifakı Projesi" kapsamında, Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyündeki Aşık Veysel Müzesi yenilendi.

Sivas Müze Müdürü Ayşegül Canan Ortakçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, proje kapsamında Aşık Veysel Müzesi'nde yaklaşık bir yıl önce yenileme çalışması başlattıklarını belirtti.

Aşık Veysel'in 1894 yılında Şarkışla'nın Sivrialan köyünde dünyaya geldiğini ve küçük yaşta geçirdiği çiçek hastalığı nedeniyle kör olduğunu anımsatan Ortakçı, halk ozanının, 1973 yılında şimdi müze olan evinde vefat ettiğini anımsattı.

Halk ozanının hayatını geçirdiği evin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1979 yılında kamulaştırılarak onarıldığını ve 1982 yılında müze ev olarak hizmete açıldığını dile getiren Ortakçı, müzede, kullandığı eşyaların bir bölümünün sergilendiğini söyledi.

Ortakçı, müze evin hizmete açıldıktan sonra geçen 30 yılda herhangi bir onarım ve restorasyon çalışması geçirmediğini, doğal sebeplerden binanın yıprandığını ifade etti.

Müzeyi yılda ortalama 2 bin kişinin ziyaret ettiğini ve ziyaretçilerin müzenin durumu karşısında rahatsızlığını dile getirdiğini anlatan Ortakçı, müzenin büyük bir ozana yakışır tasarımının ve kürasyonunun olmadığını, tanıtımının yetersiz olduğunu belirtti.

"Ben giderim adım kalır/Dostlar beni hatırlasın" diyen halk ozanına yakışır bir müze için çalışma başlattıklarını kaydeden Ortakçı, konusunda uzman bir ekibin proje dahilinde İsveç, Finlandiya, Danimarka ve Estonya'daki müzeleri gezerek bilgi topladığını bildirdi.

-"Çağdaş müzecilik anlayışıyla düzenlendi"-

Müzede, eserlerin çağdaş müzecilik anlayışıyla sergilenmesi ve kendi alanındaki müzelere örnek teşkil etmesi için proje hazırladıklarını vurgulayan Ortakçı, şöyle konuştu:

"1982 yılında açılan müzede yaklaşık 30 yıl sonra ilk kez restorasyon ve düzenleme çalışması yapıldı. Proje kapsamında tamamlanan çalışmalarla müze görsel, sanatsal yönden yenilendi ve teşhir tanzimi yeniden yapıldı. Amfi tiyatronun bulunduğu alana yapılan ve iki katlı tasarlanan sergi salonu ve konuk evi olarak kullanılması planlanan ek binayla müze farklı bir görünüme kavuşturulacak. Aşık Veysel ve müzesi bölgenin turizm potansiyeli için önemli bir fırsattır. Bu yüzden müzenin tanıtımı, bölgenin tanıtımı için de büyük bir fırsat yaratmaktadır. Müze son haliyle tanıtımının yapılması durumunda daha fazla yerli ve yabancı ziyaretçi çekecektir."

-Veysel'in ailesi yenileme çalışmalarından memnun-

 

Şarkışla Kaymakamı Davut Gül de çalışmaların tamamlanmasıyla müzenin bambaşka bir görünüme kavuştuğunu belirtti.

Gelecek yıl Aşık Veysel'i anma etkinliklerini müzede yapmayı planladıklarını söyleyen Gül, müzenin yenilenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Aşık Veysel'in büyük oğlu Ahmet Şatıroğlu ise müzenin yapımında emeği geçenlere teşekkür ederek, müzenin yeni halini çok beğendiğini söyledi. Kızları Zehra Başer ve Zekine Şatıroğlu da müzede yapılan yeniliklerden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Yenilenen müzenin açılışı 7 Aralık 2012'de yapılacak.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık