Ana Sayfa Kültür Sanat Aşık Veysel Müzesi'nde Yenileme Çalışmaları

Aşık Veysel Müzesi'nde Yenileme Çalışmaları

Aşık Veysel Müzesi'ndeki, amfi tiyatronun bulunduğu alana yapılacak sergi salonu ve konuk evi olarak kullanılması planlanan ek binanın temeli törenle atıldı

Giriş Tarihi: 17 Ağustos 2012 Cuma 11:35
Aşık Veysel Müzesi'nde Yenileme Çalışmaları

Aşık Veysel Müzesi'ndeki yenileme çalışmaları kapsamında, amfi tiyatronun bulunduğu alana yapılacak sergi salonu ve konuk evi olarak kullanılması planlanan iki katlı ek binanın temeli törenle atıldı.

Sivrialan köyünde düzenlenen temel atma törenine, Şarkışla Kaymakamı Abdullah Uçgun, İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Soysal, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, Sivas Müze Müdürü Ayşegül Canan Ortakçı, Şarkışla Belediye Başkanı Kasım Gültekin ile Veysel'in oğulları Ahmet ve Bahri Şatıroğlu katıldı.

Uçgun, törende yaptığı konuşmada, ünlü ozan Aşık Veysel Şatıroğlu'nun evinin yıkılıp yıkılmamasıyla ilgili yaklaşık bir yıldır tartışmaların yapıldığını, verilen son kararın evin yıkılmaması ve yanına yeni bir yerin yapılması yönünde olduğunu belirtti.

Evi yıkmamanın daha sağlıklı olacağı kanaatine varıldığını ifade eden Uçgun, şunları söyledi:

"Netice itibariyle Avrupa Birliği projesiyle eş zamanlı olarak tamamen İl Özel İdaresi'nin öz kaynaklarıyla ayrı bir sergi salonu yapılması kararına varıldı. Kararın alınmasında Sivas Valisi Ali Kolat'ın büyük desteği oldu. Aşık Veysel Müzesi mevcut haliyle, kesinlikle Aşık Veysel'in adına ve şanına yakışır bir durumda değildi. Müze diyebileceğimiz bir durumda da değildi, tamamen mevcut imkanlar çerçevesinde yapılarak dizayn edilmiş bir müzeydi. Aşık Veysel'in adına yakışır bir müze için böyle bir tesis yapma gereği hasıl oldu."

Uçgun, müzenin tamamlandığında Türkiye'de görme özürlülere hitap etme açısından belki de tek müze olacağını dile getirerek, "Çağdaş müzecilik anlayışıyla dizayn edilmiş en önemli müzelerden bir tanesi olacak. Şarkışla bundan sonra cazibe merkezi olacaktır" diye konuştu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü de "Tamamen Aşık Veysel'in hatırasını yaşatmaya uygun bir çalışmadır ve Aşık Veysel'e yakışan bir tesis olacağına inanıyorum, katkısı olan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Müze Müdürü Ayşegül Canan Ortakçı ise proje hakkında bilgiler verdi.

Ünlü Halk Ozan Aşık Veysel'in oğlu Ahmet Şatıroğlu da yapılan çalışmalardan dolayı son derece mutlu olduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından iki katlı ek binanın temeli atıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık