Ana Sayfa Güncel Fen Lisesi Projesi kabul edildi

Fen Lisesi Projesi kabul edildi

Fen Lisesi Projesi kabul edildi

Giriş Tarihi: 16 Ekim 2015 Cuma 14:56
Fen Lisesi Projesi kabul edildi

Eğitimde cinsiyet ayrımını Avrupa çapında duyurmak ve bu konuda bir kez daha farkındalık oluşturmak için proje hazırlayan, eğitimde alanında hazırladıkları projelerle gözde olan Şarkışla Fen Lisesi, ortak olduğu Avrupa Birliği Erusmus+ Stratejik Okul Ortaklıkları Proje başvurusunda sundukları “Gender Discrimination in Education” (Eğitimde Cinsiyet Ayrımcılığı) adlı proje kabul edildi.
24 Bin 200 Euro hibe edilen ve Projeye öncülük eden Şarkışla Fen Lisesi İngilizce öğretmeni Hatice Öncül Dönmez , AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin hazırlanma sürecinde eğitimde kız çocuklarının maruz kaldığı ayrımcılığın sadece Türkiye’de olmadığını ve Avrupa’nın farklı yerlerinde de bu sorunlarla karşılaşıldığını söyledi. Amaçlarının bu projeyle bir kez daha, bu konuya sanatsal etkinlikler,sosyal faaliyetler ve paneller ile bir farkındalık getirmek olduğunu belirtti. “GenderDiscrimination in Education” isimli proje 2015/2017 yılları arasında gerçekleşeceğini ve bu süreç boyunca Çek Cumhuriyeti,İspanya,İtalya ve Romanya’ya öğrenci ve öğretmen hareketlilikleri yapılacağını, ayrıca bu ülkelerden de Şarkışla’ya misafir öğrenci ve öğretmen gruplarının geleceğini aktardı.
Hatice Öncül Dönmez; "Eğitim, ekonomik ve sosyal kalkınma için son derece önemlidir. Ancak bir ülkede ortalama eğitim düzeyi kadar önemli olan diğer bir husus, eğitimin vatandaşlar arasında eşit dağılımıdır. Günümüzde kız çocuklar ı ve kadınlar,eğitim fırsatlarından erkeklere oranla daha az yararlanmakta, toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizlikler devam etmektedir. Kadınların ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal yaşamdaki konumlarını güçlendirmek, hak, fırsat ve imkânlardan eşit biçimde yararlanmalarını sağlamakla mümkün olacaktır. Kadınların eğitime olan erişimlerinin iyileştirilmesi, sadece kadınların kişisel gelişimine ve refahına katkı sağlamakla kalmayı p, ülkenin ekonomik potansiyelini de artıracaktır. Kız çocukların ve kadınların eğitim ve öğrenimlerine yatırım yapmanın olağan üstü yüksek sosyal ve ekonomik kazancı yanı sıra, sürdürülebilir kalkınmayı ve ekonomik büyümeyi başarmanın en iyi araçlarından biri olduğu da kanıtlanmıştır. Bu çalışmada, eğitimde toplumsal cinsiyet eşitsizliği sorunu Türkiye’de kız çocuklar ı ve kadınların durumu vurgulanarak tartışılmaktadır." dedi

Okul Müdürü Şahin Karaca da bu projeden önce de 2013 - 2015 yılları arasında “Bridges” adlı proje ile 23 Bin Euro hibe aldığı belirterek okulun başarılarında katkıları olan öğretmen ve öğrencilerine teşekkür etti.

YORUMLAR
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık