Ana Sayfa Güncel KOSGEB Girişimcilik Desteğinden herkes faydalanamıyor

KOSGEB Girişimcilik Desteğinden herkes faydalanamıyor

KOSGEB Girişimcilik Desteğinden herkes faydalanamıyor

Giriş Tarihi: 9 Şubat 2016 Salı 17:23
KOSGEB Girişimcilik Desteğinden herkes faydalanamıyor

Halk Eğitim Müdürü Ertan Aydemir, “KOSGEB Girişimcilik Desteği konusunda insanlarımızda yanlış bilgiler bulunmaktadır.”
Halk eğitim merkezi tarafından açılan kurslarda vatandaşların yanlış bilgilere sahip olduğunu gözlemlediklerini belirten Şarkışla halk eğitim merkezi müdürü Ertan Aydemir vatandaşların hangi şartlarda KOSGEP Girişimcilik Desteğinden faydalanabileceklerini AA muhabirine anlattı.
Aydemir “KOSGEB Girişimcilik Desteği konusunda insanlarımızda yanlış bilgiler bulunmaktadır. "Ben Belgeyi alayım, hemen 50 bin TL alırım" düşüncesi yanlıştır. Uygulamalı Girişimcilik Desteği Yeni Girişimciler için verilmekte olup, bu destek için bizim KOSGEB ile açtığımız Uygulamalı Girişimcilik kurslarına katılmak ve belge almak bunlardan bir tanesidir. 
Diğer şartlar arasında da, Son bir yıl içerisinde aynı faaliyet konusunda vergi mükellefiyetinin bulunmaması, mevcutta kendisine ait gerçek kişi statüsünde başka bir işletmesinin bulunmaması, Tüzel kişi statüsünde kurulmuş herhangi bir işletmede %50’den fazla ortaklığının olmaması, Başka bir işletme, kurum ve kuruluşta SGK hükümlerine tabi olarak çalışmaması gerekmektedir.
Belirtilen şartları taşımayanların belge almasının da bir anlamı bulunmamaktadır. ‘Şimdi belge alayım sonra lazım olur’ anlayışı yanlıştır. Bu anlamda KOSGEB de öncelikle en kısa sürede işletme kuracak kursiyerleri tercih etmektedir. 
KOSGEB Girişimcilik Desteğini Tarım, Hayvancılık ve Eğitim sektörü dışındaki yeni girişimcilere vermektedir. Destekler, daha çok yeni kurulan işletmenin ayakta tutulması şeklindedir. Bunlar; Kira, Personel, Makine Ekipman, vb. işletme gideri destekleridir. Açacağınız dükkânın içini doldurmak için KOSGEB destek vermiyor. Bu bilgiler KOSGEB'in internet sitesinden detaylıca öğrenilebilir. Ayrıca KOSGEB'in başka destekleri de bulunmaktadır. Bunların takip edilmesi gerekir. 
Son bir ay içinde iki KOSGEB kursu açtık ve tamamladık. İnşallah üçüncü kursu da Şarkışla Belediyesi ile işbirliği kapsamında açacağız.” Dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık