Ana Sayfa Sivas Bölge Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Sivas'ta.

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Sivas'ta.

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Sivas'ta: "Yeni Anayasayı Uzlaşmayla, İstişareyle, Müzakereyle Çıkartmak İçin Elimizden Gelen Her Türlü Gayreti Göstereceğiz

Giriş Tarihi: 17 Aralık 2011 Cumartesi 17:54
Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Sivas'ta.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, yeni anayasayı uzlaşmayla, istişareyle, müzakereyle çıkartmak için ellerinden gelen her türlü gayreti göstereceklerini belirterek, "Geçmiş yönetimlerin demokratik ayıplarından arındırılmış, dışlayıcı değil kapsayıcı, ötekileştirici değil kapsayıcı, ayrıştırıcı değil bütünleyici, baskıcı değil özgürlükçü bir anayasa yapacağız" dedi.
 
Yılmaz, AK Parti Suşehri İlçe Teşkilatı'nın 4. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Suşehri'nde bir demokrasi yürüyüşü ve şöleninde olduklarını söyledi.
 
"Milli iradenin önüne çıkarılan her engeli, kararlılık ve cesur bir duruşla, sizlerin desteğiyle aştık" diyen Yılmaz, "Sizlerin desteğiyle nasıl Libya'ya yardım ediyorsak, Mısır'a yardım ediyorsak, çünkü hükümet güçlü, gücünü dışarıda hissettiriyor, sizin desteğinizle de milli iradenin önüne çıkarılan her türlü engeli aştık" ifadelerini kullandı.
 
Değişimden yana bir parti olarak, demokrasi ve hukukta, ekonomide, sosyal alanda ve dış politikada ezberleri bozduklarını belirten Yılmaz, şunları söyledi:
 
"Milletimizin ekmeğinden de özgürlüğünden de asla taviz vermedik. Adalet ve Kalkınma Partisi olarak köklü tarihimizden ve medeniyetimizden aldığımız öz güvenle ülkemizin sahip olduğu potansiyeli harekete geçirdik, halkımıza hizmet ettik, daha çok yapacak işimiz var. Zamanımız az ancak yapacak işimiz çok. Bunun için ne yapmamız lazım, az zamanda çok büyük işler yapmamız lazım. Bunun için ne yapmak lazım. Bir olmak, birlik olmak lazım. Bir olursak, birlik olursak yapamayacağımız ve aşamayacağımız hiçbir engel yoktur. 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde Türkiye genelinde oy oranımızı, sizlerin desteğiyle, gayretiyle yüzde 50'ye yükselttik. Siz yol arkadaşlarımın çalışmaları, hemşehrilerimin istikrar ve gelişme tercihi ile Sivas'ta bu oran yüzde 65'e yaklaştı."
 
Suşehri'nde de vatandaşların AK Parti'yi tercih ettiğini ifade eden Yılmaz, sorumluluklarının arttığını ve milletin desteğine layık olmaya çalıştıklarını söyledi.
 
-Yeni anayasa çalışmaları-

AK Parti'nin itibar ve saygınlığı azalan siyaset kurumuna itibar kazandırdığını söyleyen Bakan Yılmaz, şöyle devam etti:
 
"AK Parti izlediği siyasetin merkezine milli birlik ve bütünlüğü güçlendirmeyi, toplumsal dokuyu sağlamlaştırmayı, ülkenin kalkınmasını, dayanışma ve kardeşlik ruhunu pekiştirmeyi almıştır. Vatandaşımıza demokrasinin çizdiği çerçeve içerisinde, daha saygın bir Türkiye için, Umutlu bir gelecek sağlamak için, durmadan, yılmadan hep birlikte çalışmamız lazım. Bu hedefe, milletimizi inşallah yepyeni bir anayasa ile ulaştırmak bizlerin borcudur. Bu yeni anayasayı uzlaşmayla, istişareyle, müzakereyle çıkartmak için elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğiz. Geçmiş yönetimlerin demokratik ayıplarından arındırılmış, dışlayıcı değil kapsayıcı, ötekileştirici değil kapsayıcı, ayrıştırıcı değil bütünleyici, baskıcı değil özgürlükçü bir anayasa yapacağız. Uzlaşmayı sadece Parlamento içinde değil, parlamentoda temsilcisi olmayan partilerle de ve sivil toplum kuruluşlarıyla yapacağız. Her kim, 'benim bu konuda söyleyecek bir sözüm var' diyorsa, herkesin fikrini alacağız. Demokrasinin bütün hastalıkları daha fazla demokrasi ile tedavi edilir. Biz bu metinle 'daha fazla hak, daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi' diyeceğiz. Geçmişin kavgalarıyla bizim işimiz yok. Her türlü uluslararası platformda söz sahibi olmanın en önemli yolu, güçlü bir demokrasimiz olacak, güçlü bir ekonomi olacak ve güçlü bir hükümetimiz olacak. Güçlü bir hükümet için de bizlerin birlik ve beraberlik içerisinde olması lazım. Bu birlikteliği inşallah yeni anayasanın sağlayacağı hak ve özgürlüklerle de pekiştireceğiz."
 
-"AB Türkiye'ye muhtaç duruma gelmiştir"-

Partilerinin 2023 vizyonu çerçevesinde ülkeyi sadece bölgede değil, dünyanın her yöresinde söz sahibi yapmak için çalıştıklarını vurgulayan Bakan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Dışa bağımlı bir sanayiden kendi ihtiyacını üreten bir sanayi, bir ülke olmaya doğru emin adımlarla gidiyoruz. Bir zamanlar Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne muhtaç olduğunu düşünenler, şimdi dedi ki en azından daha dün geldi Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı, 'Avrupa Birliği size muhtaç' dedi. İşte Türkiye Avrupa Birliği'ne muhtaç bir ülke görünümünden, Avrupa Birliği Türkiye'ye muhtaç duruma gelmiştir. Bu uğurda 9 yıllık kazanımlarımızdan hareketle Cumhuriyetimizin 100. yılında inşallah Türkiye'yi en büyük 10 ekonomi arasına getireceğiz. İhracat hedefimizi 2015 yılında 200 milyara, 2023 yılı için de 500 milyar dolar olarak belirledik. İşsizlik oranımız, en son rakam yüzde 8,8'e düştü, bu demektir ki son 1 yıl içinde 1 milyon 700 bin insanımıza iş sağladık. Daha yapmamız gereken var mı- Var. İşsiz insanımız var mı- Var. Ekmek isteyen insanımız var mı- Var. İnşallah onlara da işi sağlamak bizim boynumuzun borcu. Sözümüz var. Ne diyoruz, 2023 yılına giderken işsizlik oranını yüzde 5'e düşüreceğiz. İşte o zaman bu görmüş olduğunuz işsizlik yüzde 5'in de altına inecektir. Gayri Safi Milli Hasılamız şu anda 800 milyar dolara yaklaştı, inşallah 1 trilyon dolara çıkarma hedefimiz var."
 
"Bu ülke, bu millet, bu devlet, tarihiyle, coğrafyasıyla, kültürüyle, insanıyla, Cumhuriyetiyle, demokrasisiyle bizim" diyen Bakan Yılmaz, "Yenilenen ve güven tazeleyen teşkilatlarımız bunun bilincinde olarak çok daha fazla çalışacaklardır. Tek bir insanı bile ihmal etmeyeceğiz. Bu insanın dili de dini de inancı da partisi de ne olursa olsun bizim kardeşimiz ve bizim mutlaka kucaklamamız gereken bir hemşehrimiz" ifadelerini kullandı.
 
Sivas'ta bu birlikteliği teşkilatlarla birlikte gerçekleştirdiklerini belirten Yılmaz, "Eğer teşkilatlarınız güçlü olmazsa, siz Ankara'ya hapis olur kalırsınız. Ankara'nın dışına çıkabilmenin yolu, teşkilatların güçlü olmasından geçiyor" dedi.
 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık