Ana Sayfa Güncel Şarkışla'da Yaşayan Eski Medeniyetler Araştırılıyor

Şarkışla'da Yaşayan Eski Medeniyetler Araştırılıyor

Sivas'ın Şarkışla ilçesinde yaşayan eski medeniyetlerin araştırılması için çalışma başlatıldığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 12 Ekim 2011 Çarşamba 14:27
Şarkışla'da Yaşayan Eski Medeniyetler Araştırılıyor
Şarkışla'da Yaşayan Eski Medeniyetler Araştırılıyor Sivas'ın Şarkışla ilçesinde yaşayan eski medeniyetlerin araştırılması için çalışma başlatıldığı bildirildi.

Sivas'ın Şarkışla ilçesinde yaşayan eski medeniyetlerin araştırılması için çalışma başlatıldığı bildirildi. 

Araştırma çalışmaları kapsamında, Şarkışla Belediye Başkanı Kasım Gültekin ile tarih araştırmacısı ve yazar Mehmet Ali Öz, ilçedeki Garipler Mezarlığında incelemelerde bulundu. Gültekin ve Öz, eski mezar taşlarını inceledi. 

Özellikle mezarlığın sanayi yolu bölgesindeki kısmında çok eski dönemlere ait mezar taşları olduğu belirtildi. Bu mezar taşlarından bazılarının üzerindeki yazılar tercüme edilerek, kime ve hangi döneme ait olduğunun ortaya çıkarıldığı kaydedildi. Bazı mezar taşlarındaki motiflerin Hitit dönemine, bazılarının ise Oğuz boyu ve Osmanlı dönemine ait olduğunun ortaya çıkarıldığı belirtildi. 

Şarkışla Belediye Başkanı Kasım Gültekin, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, 

"Amacımız, Şarkışla'mızın tarihini gün yüzüne çıkarmak ve burada yaşamış olan insanları tespit etmek" dedi. 

Şarkışla'nın geçmiş tarihini araştırdıklarını, bu çalışmalara ilçede bulunan iki mezarlıktan biri olan Garipler Mezarlığındaki mezar taşlarından başladıklarını anlatan Gültekin, ön araştırmalara göre Şarkışla ve civarında birçok medeniyetin yaşadığı yönünde fikir oluştuğunu söyledi. 

Geçmişten günümüze çok az sayıda da olsa eserin kaldığını kaydeden Gültekin, bu araştırmaların daha büyük ve kapsamlı bir şekilde genişletilerek Şarkışla'nın uzak ve yakın tarihine ışık tutulacağını ifade etti. 

Tarih araştırmacısı ve yazar Ali Öz ise "Şarkışla'da Hititler'den bu güne tarihi taşıyan eserler var" dedi. 

Geçmişi ve tarihi ön plana çıkarmaya çalışan Belediye Başkanı Kasım Gültekin'e teşekkür eden Öz, "Gördüğüm kadarıyla içerisinde bulunduğumuz Garipler Mezarlığında 4. Murat döneminde beraberindeki askerlerinden vefat etmiş olan askerlerin de burada yattığı söylenmekte. Şu önünde durduğumuz mezar taşında Oğuz boyunun imgesi, damgasını taşıyor. Burada Şamanist Türkler'den, Orta Asya'dan günümüze, Anadolu'ya uzanan çizgide, geçmişimizin, atalarımıza ait mezar taşları bizlere birtakım tarihi bilgiler veriyor" diye konuştu. 

Öz, eski mezar taşlarını göstererek, kabirlerde yatan kişinin alim mi, asker mi veya muhterem bir zat mı olduğu konusunda bilgiler verdi. 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık