Ana Sayfa Güncel Şarkışla'ya Aşık Veysel Müzesi Yapılacak

Şarkışla'ya Aşık Veysel Müzesi Yapılacak

Şarkışla'ya Aşık Veysel Müzesi Yapılacak

Giriş Tarihi: 18 Mart 2016 Cuma 16:43
Şarkışla'ya Aşık Veysel Müzesi Yapılacak

Sivas'ın Şarkışla ilçesinin Sivrialan köyündeki Aşık Veysel Müzesi'nin daha küçük bir benzeri, dünyaca ünlü halk ozanını daha çok kişiye tanıtmak amacıyla ilçe merkezine de yapılacak.

Aşık Veysel'in yaşadığı Sivrialan köyündeki müzeye dönüştürülen evinde, kıyafetlerinden kullandığı eşyalara, çektiği tespihten bir zamanlar çaldırıp bulduğu cüzdanına, piposundan gözü gibi baktığı sazına varana kadar birçok özel eşyası sergileniyor.

İlçeye 30 kilometre uzaklıktaki köyde bulunan müze, en çok Veysel'in ölüm yıl dönümü olan 21 Mart'ta ve yaz aylarında ziyaretçi ağırlıyor.

Halk ozanının aile fotoğraflarının da sergilendiği müzede gezenlere Veysel'in türküleri de eşlik ediyor. Zaman zaman da Aşık Veysel'in türküleri, hoparlörlerle müze dışına verilerek köyün sokaklarında yankılanıyor.

Şarkışla Kaymakamı Akif Pektaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aşık Veysel'in Sivrialan köyündeki evinin müzeye çevrildiğini hatırlattı. Müzenin 2009'da projelendirildiğini ve 2012'de faaliyete geçtiğini belirten Pektaş, "Müzede hem eski hem de yeni mimarinin özelliklerini bir arada bulmak mümkün. Eski mimariye baktığımızda Cumhuriyet yıllarında bir Anadolu köyünde yaşantının nasıl olduğu, Veysel'in hayatı üzerinden anlatılıyor" dedi.

Karanlık oda

Pektaş, müzede Aşık Veysel'in birçok kişisel eşyasının sergilendiğini dile getirerek "Eski yapıdan modern yapıya karanlık bir odadan geçiş söz konusu. Bu karanlık oda, Veysel'in dünyaya bakış açısını da simgeliyor. Aşık Veysel'in çeşitli eserlerinin, sözlerinin yer aldığı modern bir yapıda pek çok sanatçımızın Aşık Veysel ile ilgili dünya görüşleri de bulunuyor" ifadesini kullandı.

Müzede en çok dikkat çeken eşyanın Aşık Veysel'in sazı olduğunu aktaran Pektaş, Veysel'in kendi sesinden söylediği türkülerin çalınmasının ziyaretçilerin hoşuna gittiğine dikkati çekti.

"Amacımız Aşık Veysel'i daha çok kişiyle buluşturmak"

Pektaş, kısa zaman önce "İlçede değer olarak görülen figür nedir?" sorusunu yönelttikleri bir kamuoyu araştırmasında "Aşık Veysel" ve "Aşık Veysel Müzesi" sonucuna ulaştıklarını vurgulayarak "Bu anket çalışmasının sonunda da ilçede bir minyatür Aşık Veysel Müzesi yapma düşüncesi hayata geçti. Kaymakamlık olarak Sivrialan köyündeki müzenin bir minyatürünü ilçe merkezine yapmayı düşünüyoruz. Bunun proje hazırlıkları devam ediyor" dedi.

ORAN Kalkınma Ajansının desteği ve Sivas Valiliğinin koordinatörlüğünde böyle bir düşünceyi hayata geçirmek istediklerini aktaran Pektaş, şöyle devam etti:

"İlçemiz yol güzergahında, pek çok kişi bu vesileyle Aşık Veysel'in de müzesini gezebilir düşüncesindeyiz. Aşık Veysel Müzesi'nin bulunduğu Sivrialan köyü, ulaşım anlamındaŞarkışla'ya 30 kilometre mesafede olduğu için insanlar vakit ayırıp müzeyi ziyaret etme fırsatı bulamıyorlar. Biz de bu düşünceden hareket ettik. Bu müze aslının bir benzeri olacak. Aşık Veysel'in heykeli, kullandığı kişisel eşyalar ve aşıklık kültürüne ilişkin de çeşitli ögelerin yer aldığı bir minyatür hazırlamayı düşünüyoruz ama asıl müze yine Sivrialan'da olacak. İlçeye gelen ziyaretçilerin kısa zamanlarını değerlendirebileceği, onlarıAşık Veysel ile bir nebze de olsa buluşturup tanıştırabileceğimiz bir mekan düşünüyoruz."

Aşık Veysel'i daha çok kişiyle buluşturmak istediklerine işaret eden Pektaş, minyatür müzeyle ilgili çalışmaları 2017'de başlatmayı planladıklarını kaydetti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık