Ana Sayfa Sivas Bölge "Sivas Köftesi" İçin Yetki Belgesi

"Sivas Köftesi" İçin Yetki Belgesi

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO), kentte faaliyet gösteren 11 iş yerine "Tescilli Sivas Köftesi Satış Yetki Belgesi" verdi.

Giriş Tarihi: 14 Ocak 2012 Cumartesi 15:39
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO), kentte faaliyet gösteren 11 iş yerine "Tescilli Sivas Köftesi Satış Yetki Belgesi" verdi. Kentte satış yetki belgesi bulunmayan iş yerleri, 'Sivas Köftesi' ismini kullanamayacak.
 
STSO Başkanı Osman Yıldırım, oda binasındaki restoranda düzenlenen programda yaptığı konuşmada, amaçlarının Sivas'ın temel damak tatlarından ve değerlerinden biri olan Sivas köftesini gelecek nesillere aynı tatta, aynı lezzette aktarmak olduğunu ifade etti.
 
Sivas köftesini ticari bir hale dönüştürmek için 2006 yılında Valilik, STSO, belediye, lokantacılar odası ve esnaf odalarıyla birlikte çalışma yürüttüklerini, bunun sonucunda geçen yıl da Sivas Köftesi için ilk patenti aldıklarını anımsatan Yıldırım, amaçlarının Sivas köftesini her yerde aynı şekilde, aynı lezzette, aynı güvenilir bir şekilde sunumunu sağlamak olduğunu anlattı.
 
Yıldırım, "Tüketicilerimizin de her yerde güvenle bu güzel köftelerimizden tatmalarını sağlamak için bu girişimi sağlamıştık. Bugün 11 işletmemize, lokantamıza bu belgeleri takdim edeceğiz. Bu belgeleri gören herkes çok güvenle bu köftelerimizi yiyebilir" dedi.
 
Belge verilecek iş yerlerinden alınan numunelerin laboratuvarda incelendiğini belirten Yıldırım, şunları kaydetti:
 
"Numuneler laboratuvarlarda incelendi ve Sivas köftesi standardında olduğu kararlaştırıldı. Bu neticeyle de bu sertifikalara hak kazandılar. Bundan sonra da Sivas köftesi satmak isteyenler bu belgeleri almak zorundalar. Belge almak için de müracaat yapacaklar. Üniversitemizi gıda mühendisliği bölümü ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzün kontrol şube müdürlüğü denetliyor, laboratuvarda inceleniyor ve eğer standartlar tutuyorsa bu belgeleri veriyoruz. Bu belgeleri olmayan işletmelerimizin hiçbirisi 'Sivas Köftesi' ibaresini kullanamayacaklar. Köfte satabilirler, başka isim koyabilirler ama 'Sivas Köftesi' diyorlarsa bu belgeyi almaları lazım. Bizim burada sadece Sivas'a gelenlerin, sadece Sivas'takilerin bu köfteyi tatması değil amacımız, bunu Türkiye genelinde, hatta dünyada marka yapmaktır. Biz bunun çalışmalarını bugünden itibaren başlatıyoruz. Sivas'ımıza gelen bu tadı tadanların gittiği şehirlerde de aynı tadı arayacağına inanıyoruz."
 
Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ise kente özgü ürünlerin tescil edilmesinin ve markalaşmasının çok önemli olduğunu belirterek, "Markalaşmayan, tescil edilmeyen hiçbir ürünün gerekli neticeyi alması mümkün değildir. Sivas birçok yönüyle çok ünlü olmasına rağmen henüz çok ciddi manada özellikle gıda sektöründe hiçbir marka ortaya çıkarılmış değildir. Sadece bir ürünün değil, diğer markalarının da tescil edilmesi, markalaşması lazım" diye konuştu.
 
STSO Başkanı Yıldırım daha sonra Belediye Başkanı Ürgüp ve Lokantacılar Odası Başkanı Nazım Yiğit ile belge almaya hak kazanan işletme sahiplerine belgelerini verdi.
 
Programda davetlilere tescilli Sivas köftesi ikram edildi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık