Ana Sayfa Güncel Sivas'ta 12 Tesisin Toplu Temel Atma Töreni

Sivas'ta 12 Tesisin Toplu Temel Atma Töreni

Sivas'ta 12 Tesisin Toplu Temel Atma Töreni

Giriş Tarihi: 1 Eylül 2012 Cumartesi 16:31
Sivas'ta 12 Tesisin Toplu Temel Atma Töreni

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, kendilerinden önceki koalisyon hükümetinin, 3,5 yıl iktidarda kaldığını ve 3,5 yılda 9 tesis açtığını belirterek, "Biz şimdi yılda sırf DSİ ile 300 tesis açıyoruz. 3 tesis nerede, 300 tesis nerede-" dedi.

Eroğlu, 4 Eylül Spor Salonu'nda düzenlenen 12 tesisin toplu temel atma töreninde yaptığı konuşmada, bütün dünyada kriz olmasına karşın Türkiye'nin dimdik ayakta olduğunu belirtti.

Artık enflasyon canavarı diye bir şey kalmadığını, Türkiye'nin dünyada Çin'den sonra en büyük büyüme oranıyla lider ülke olduğunu anlatan Eroğlu, 2023 yılında Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına taşıma hedefinde olduklarını söyledi.

Geçmişte IMF memurunun devlet başkanı gibi karşılandığını ifade eden Eroğlu, şöyle konuştu:

"Bugün IMF'ye 5 milyar dolar borç verecek duruma geldik. 23,5 milyar dolar borcumuz vardı, onu da hemen hemen, tamamen temizledik. Merkez Bankası'nın kasası artık dövizle dolu. Şu anda 103 milyar dolar Merkez Bankası'nda döviz var. Bir taraftan borç ödüyorsunuz, bir taraftan kasayı dolduruyorsunuz. İşte farkımız bu. Bütün Türkiye'de devasa yatırımlar yapıyoruz. Muhalefetin hayal bile edemeyeceği yatırımlar yapıyoruz. Ulaştırma Bakanımız, 6 bin kilometreyle almış olduğu bölünmüş yolu, ki 80 yılda, şu anda 9 yılda 16 bin kilometre ilave ederek 22 bin kilometreye yükseltti. İşte destan bu."

İktidarları dönemindeki eğitim, ulaştırma ve sağlık yatırımlarından bahseden Eroğlu, "Bizden önce koalisyon hükümeti, 3,5 yıl iktidarda kaldı. 8,5 katrilyon para harcamış, 3,5 yılda 9 tane tesis açmış. Ama bizimle beraber bereket geldi. Onlar yılda 3 tesis açmış. 3,5 yılda 9 tesis, yılda 3 tesis eder. Biz şimdi yılda sırf DSİ ile 300 tesis açıyoruz. 3 tesis nerede, 300 tesis nerede-" diye konuştu.

Bakan Eroğlu, "Hükümete gelince sayın Başbakanımız dedi ki, '49 şehirde su sıkıntısı var.' Sivas da var bu şehirler içinde. Dolayısıyla su olmayan 49 şehre, tam 2040, 2050, 2060 yılına kadar; İstanbul, İzmir, Ankara'ya da 2070 yılına kadar suyu getiriverdik. İşte bereket bu, hizmet bu, vatanını sevmek bayrağını sevmek, millete hizmet etmek budur" dedi.

Ormancılık faaliyetlerinin de devam ettiğini anlatan Eroğlu, yıl sonuna kadar Belçika'nın yüzey alanına yakın araziyi ağaçlandıracaklarını bildirdi.

Toplam maliyeti 133 milyon lirayı bulacak 12 tesisin hayırlı olmasını ve Sivas'a bereket getirmesini temenni eden Eroğlu, törene geç geldikleri için özür diledi. Eroğlu, bu gecikmenin cezasını yatırımların bitiş tarihini erkene çekerek ödeyeceklerini sözlerine ekledi.

-Milli Savunma Bakanı Yılmaz-

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'a Sivas'a yapılan yatırımlar için teşekkür ederek, "Sivas için bitmiş projeleri 3,2 milyar TL. Sözleşmeye bağlanmış projeleri 3,7 milyar TL. İkisini toplarsak 7 katrilyon. Sadece Sivas'a yapılan..." diye konuştu.

Toprağa yapılacak en güzel yatırımın da "Benim sadık yarim kara topraktır" diyen Aşık Veysel'in yurduna yapılacak yatırım olduğuna dikkati çeken Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanlığı yatırımlarından bahsederek, "Temeli atılacak 12 yatırımla birlikte Hafik, Zara, Yıldızeli, Şarkışla ve Kangal'ın insanları sulu tarıma kavuşacak. Bugün bir alınan yerden, belki ileride yetiştireceği ürüne göre 10 alınacak" dedi.

Sivas'ın da Türkiye'nin de bugününün dünden iyi olduğunu söyleyen Yılmaz, yatırımların devam edeceğini belirtti.

Konuşmaların ardından Hafik ve Zara ilçelerine canlı yayınla bağlanılarak, burada yapılacak tesislerle ilgili yetkililerle konuşuldu.

Daha sonra Bakanlar Eroğlu, Yıldırım ve Yılmaz, diğer protokol üyeleriyle butona basarak, DSİ'nin toplam maliyeti 133 milyon lirayı bulacak gölet, sulama ve taşkın koruma tesislerinden oluşan 12 projesinin temelini temsili olarak attı.

Eroğlu, 2017 yılında bitirilmesi planlanan Pusat Özen Sulaması 2. Kısım İnşaatı için firma temsilcisinden 15.05 2015 yılı saat 15.15'te bitirilmesi için söz aldı.

Törende, Vali Zübeyir Kemelek, AK Parti Sivas Milletvekilleri Ali Turan ve Hilmi Bilgin, Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ve çok sayıda davetli hazır bulundu.

Törenin ardından, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, İl Koordinasyon Toplantısı'na katıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık