Ana Sayfa Sivas Bölge Sivas'ta 4,1 Büyüklüğünde Deprem

Sivas'ta 4,1 Büyüklüğünde Deprem

Sivas'ın Akıncılar İlçesi'nde saat 07.52'de şiddetli bir deprem kaydedildi.

Giriş Tarihi: 14 Ocak 2012 Cumartesi 15:42
Sivas'ta 4,1 Büyüklüğünde Deprem
Sivas'ın Akıncılar İlçesi'nde Richter ölçeğine göre 4.1 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Meydana gelen deprem vatandaşlar tarafından korkuyla karşılansa da her hangi bir maddi hasar meydana gelmedi.
 
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan açıklamaya göre Akıncılar depremi saat 07.52'de meydana geldi.
 
Merkez üssü ilçeye bağlı İkizyurt Köyü olan depremin yerin 5 kilometre derinliğinde olduğu ve her hangi bir hasara yol açmadığı ifade edildi. Maddi hasarın yanı sıra deprem sonrasında her hangi bir yaralanma ve can kaybı da yaşanmadı.
 
Önemli depremlerin meydana geldiği bölgelerden biri olan Türkiye'de 8'den büyük deprem olmamakla birlikte. 7,5 ile 7,9 çok yıkıcı deprem 30 ile 60 yılda 1 defa meydana geliyor.
 
7,0 ile 7,4 arasında meydana gelen yıkıcı depremlerden 10 yılda 2 ile 3 defa meydana gelirken, 6,5-6,9 arasındaki çok güçlü depremler 10 yılda 3 ile 5 defa, 6,0 – 6,4 arasındaki orta güçlü deprem 10 yılda 5 ile 7 adet 5 ile 5,9 arasındaki küçük deprem ise yılda 2 tane meydana geliyor.
 
Bu değerlerin altındaki depremlerin ise istatistiği tutulmuyor çünkü bu depremler olağan ve zararsız olarak nitelendiriliyor. Uzmanlara göre depremlerin büyüklüğünden ziyade zarar veren şey de yaşam binalarının dayanıksızlığı.
 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık