Ana Sayfa Sivas Bölge Sivas'ta ilk uçak parçası üretildi

Sivas'ta ilk uçak parçası üretildi

Sivas Organize Sanayi Bölgesin de üretim yapan Gökçeler Makina ile savunma sanayi firmalarından Alp Havacılık arasında yapılan işbirliği sonucu Sivas tarihinde ilk defa bir uçak parçası işlendi.

Giriş Tarihi: 6 Aralık 2011 Salı 14:35
Sivas'ta ilk uçak parçası üretildi
Gökçeler Makina Sivas’tan ilk defa bir uçak parçası üreten firma olarak Türk havacılık tarihine geçti. Eskişehir’de uçak motor parçaları ve uçuş kritik helikopter döner parçaları üretimi yapan Alp Havacılık Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Alpata ve ekibinin Sivas’a yaptığı ziyaret beraberinde işbirliğini getirdi. Odamızda işadamlarıyla görüşen Tuncer Alpata, “İşbirliğine hazırız, gittiğimiz hiçbir yerde iş yapmadan dönmedik, Sivas’ta uzun vadeli işbirliği planlıyoruz” demişti.

Toplantının ardından aday firmalar ile tek tek görüşen, incelemelerde bulunan Alp Havacılık firması yetkililerinin yaptığı çalışmalar sonrasında Gökçeler Makina ile işbirliğine karar kılındı. Boeing 787 sivil yolcu uçağına ait uçak parçası Gökçeler Makina firması tezgahlarında üretildi. İlk parçayı teslim alan Alp Havacılık, test ve sertifikasyon çalışmaları başladı. Bu çalışmalar sonucunda seri üretime geçilecek. Alp Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Alpata, Türkiye’de kabiliyetli yerlerde küçükte olsa uzun vadeli yatırım ilişkileri kurduklarını, stratejik anlamda ürettikleri ürünlerin alt yüklenicilerini Türkiye geneline yaymaya çalıştıklarını söyledi


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık