Ana Sayfa Güncel Ticaret Meslek Lisesi Protestosu

Ticaret Meslek Lisesi Protestosu

Aynı çatı altında birleştirilen okulların ayrılması için bir araya gelerek basın açıklaması yaptılar

Giriş Tarihi: 3 Mayıs 2016 Salı 12:15
Ticaret Meslek Lisesi Protestosu

1978 yılından 2014 yılına kadar eğitim veren Ticaret Meslek Lisesinin Sağlık Meslek Lisesiyle birleştirilmesine tepki gösteren eski ve yeni mezun öğrenciler Sivas Kayseri kara yolunun ilçe girişindeki dört yol kavşağında bulunan okulun önünde toplanarak alınan karara tepki göstermek amacıyla basın açıklaması yaptılar.
Mustafa Dörttepe Ticaret Meslek Lisesinin 1980-1981 mezunu olduğunu, okulun kapanacağını arkadaşlarından öğrendiğini, okulun kapanmaması için arkadaşlarıyla birlikte okula gelerek, kapanmaması için destek vermeye geldiğini söyledi.
Orhan Tamer 1995 yılı Ticaret Meslek Lisesi mezunlarından olduğunu, okullarının kapatılma noktasına geldiğini, okula devlet yetkilileri ve siyasilerin sahip çıkmasını istedi.
Ticaret Meslek Lisesinde 18 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra emekli olduğunu söyleyen Mehmet Ali Karabulut, okulun kapatılacak olmasına çok üzüldüğünü, binlerce öğrenci mezun ettiğini ve bu mezun ettiği öğrencilerin halen kendisini gördüklerinde her zaman elini öptüklerini söyleyerek, “Daha önce bu okula kayıt yaptırabilmek için yalvararak gelen kişiler olduğu halde, şu anda neden kapanıyor.” Diyerek çok üzüldüğünü söyledi.
Ticaret Meslek Lisesinden 2 oğlu ve 1 kızının mezun olduğunu söyleyen Fadime Kayaoğlu da basın açıklamasını yapan oğlu Seyit Kayaoğluna destek vermek amacıyla okula geldiğini ve okulun kapatılmamasını istedi.
Okulun önünde bir araya gelen eski mezunlar adına basın açıklaması yapan Seyit Kayaoğlu, açıklamasında;Okulumuz Şarkışla Ticaret Meslek Lisesi 1978 yılından 2014 yılına kadar Şarkışla ilçemizde 36 yıllık bir geçmişi olan okuldu. İlçemizde birçok gencin iş sahibi olmasını, sınavsız geçişle üst öğrenime geçmesini sağlayan bir okuldu. Bitişik binasında yer alan Şarkışla Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ile aynı bahçeyi kullanarak eğitim öğretim hayatına devam ederken 2014 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2014/8 Sayılı Genelgesine istinaden dönemin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerince aynı binada iki okul varmış gibi değerlendirilerek birleştirme kararı alınıyor ve tek okul haline getiriliyor. Birleştirilen okulun ismi de Lokman Hekim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak belirleniyor ve tamamen Sağlık Meslek Lisesi içinde yok olması için ilk adım atılmış oluyor. İki okulun farklı seviyelerdeki öğrenci kesimlerine hitap ediyor olması ve değişik sebeplerden dolayı 2014/2015 öğretim yılının sonunda ticaret meslek lisesine yerleşen 68 öğrenciden 57’si sağlık meslek lisesine yerleşemediği için okuldan ayrıldıklarını, geldikleri il ve ilçelere geri döndükleri bilgisini alıyoruz. Eskiden ortalama her yıl 60 -70 öğrenci alarak eğitim hayatını sürdüren okul varlığını bu gidişle bir iki yıl içerisinde bitirmiş olacak.
Bu uygulama devam ettikçe ticaret meslek lisesi alan ve dallarıyla ilçemize hizmet edemeyecek duruma geldiğinden bizler eski mezunlar olarak girişimlerde bulunduk ve Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğün konuyla ilgili gerekli çalışmaları yapıp bir dosya hazırladığını öğrendik. Hazırlanan bu dosyada iki okulun tekrar ayrılmasının uygun olacağı yönünde görüş belirtmiş ve Milli Eğitim Bakanlığına durumu ve dosyayı iletmiştir.
Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü nün Ocak 2016 da bir yazı ile iki okulun ayrılmasının uygun görülmediği cevabının verilmiştir. Bu sonuca göre eski adıyla Şarkışla Ticaret Meslek Lisesi ilçemize hizmet veremez duruma getirilmiş olup, alan ve dallarımız bir iki yıla kadar tamamen kapanma sonucuyla karşı karşıya bırakılmıştır.
Bizler hem eski mezunlar olarak, hem Şarkışla halkı olarak yaklaşık kırk yıldır ilçemize hizmet veren okulun böylesine yanlış bir uygulamaya kurban gitmesini istemiyoruz. Kendi tarihi binasında bağımsız olarak ilçemize hizmet vermeye devam etmesi için yetkililerden bu uygulamaya dur demelerini bekliyoruz.
Basın açıklamasının ardından gurup olaysız bir şekilde dağıldı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık