Ana Sayfa Güncel Vali Gül Cemel Beldesinde Düzenlenen Festivale Katıldı

Vali Gül Cemel Beldesinde Düzenlenen Festivale Katıldı

Vali Gül Cemel Beldesinde Düzenlenen Festivale Katıldı

Giriş Tarihi: 30 Temmuz 2017 Pazar 17:30
Vali Gül Cemel Beldesinde Düzenlenen Festivale Katıldı

Vali Gül Cemel Beldesinde Düzenlenen Festivale Katıldı
Sivas Valisi Davut Gül, bu gün Şarkışla’ya bağlı Cemel beldesinde 12. Si düzenlenen ‘Gurbetten Sılaya Kültür ve Sanat Festivali’ne katıldı.


Cemel Belediyesine ait piknik alanında düzenlenen festivalde, Cemel Beldesi Piknik Alanın adı eski belediye başkanının adı verilerek Zekeriya Özkul Parkı verildi. Parın yeni siminin açılışını Vali Gül ve beraberindekiler birlikte yaptı.


Festival alanında açılış ve selamlama konuşmalarının ardından mahalli sanatçı tarafından konser verildi çeşitli oyunlar oynandı, gurbetçiler yakınlarıyla buluştu. Piknik alanında ilginç görüntüler de oluştu.


Vali Gül, “Gurbetçilere gerçekten borcumuz var. Çünkü ilk gurbetçilerimiz bundan yaklaşık 50 yıl önce gittiler ve gittiklerinde Türkiye ekonomik olarak daha güçsüzdü, gittikten sonra kendilerine sahip çıktılar, çocuklarına sahip çıktılar, akrabalarına sahip çıktılar ve memleketlerine sahip çıktılar.” Diyerek gurbetçilerin Türkiye’ye yaptıkları her ziyarette farklı bir Türkiye, gelişmiş bir Türkiye gördüklerini belirtti. 
Şarkışla belediye başkanı Ahmet Turgay Oğuz da “Ananız, babanız, kardeşiniz ve yakınlarınız eğer gurbetteyse, gurbette yakınlarınız çoksa elbette böyle bir etkinlik yapmak gerekir. Bu etkinliği düzenleyen başkanımız ve ekibine teşekkür ediyorum.” Dedi.


Cemel Belde belediye başkanı Hakverdei Bulut’ta vatandaşı en çok gurbette olan beldelerden bir tanesinin de Cemel beldesi olduğunu belirterek, Cemel beldesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetten Sılaya adlı Kültür ve Sanat festivali hakkında bilgi verdi.


Bulut “ Buna niçin ihtiyaç duyduk, çünkü C
emel, nüfusuna oranla en çok gurbetçisi olan beldeler arasında Türkiye’de en başta gelir. Onları unutmayalım istedik ve onlara böyle bir festival hediye ettik.” Dedi. Daha önce misafirlerini ağırlayacak bir yerlerinin olmadığını da aktaran başkan Bulut, hayırsever vatandaşlarının göstermiş oldukları ve hibe olarak verdikleri bir alanı piknik alanına çevirdiklerini buraya da eski belediye başkanlarından merhum Zekeriya Özkul Parkı adını verdiklerini söyledi.

Cemel beldesindeki Gurbetten Sılaya Kültür ve Sanat Festivaline Şarkışla Kaymakam vekili, Altınyala Kaymakamı Musa Aydemir, il ve ilçe protokolü, il ve ilçelerden siyasi parti temsilcileri, gurbetçiler ve Cemel belde halkı katıldı.
Vali Gül daha sonra ilçede yapımları devam eden 4 yıllık yüksek okul ile

Muhsin Yazıcıoğlu Cami ve Külliye inşaatlarını ardından da yapımı tamamlanan 253 sosyal konutta incelemelerde bulunduktan sonra ilçeden ayrıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık