Ana Sayfa Güncel "Madde Bağımlılığı ile Mücadele" Semineri

"Madde Bağımlılığı ile Mücadele" Semineri

Şarkışla ilçesinde Aşık Veysel Meslek Yüksekokulu öğrencilerine, "Madde bağımlılığı ile mücadele" konulu seminer verildi.

Giriş Tarihi: 9 Aralık 2017 Cumartesi 15:13

Şarkışla ilçesinde Aşık Veysel Meslek Yüksekokulu öğrencilerine, "Madde bağımlılığı ile mücadele" konulu seminer verildi.

Okulun konferans salonunda düzenlenen seminer, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Okulun Girişimcilik Kulübü Akademik Danışmanı ve Öğretim Görevlisi Halil Kaya Şeker, kendisinin de sigara bağımlısı olduğunu belirterek, bu bağımlığın kendisinde yarattığı olumsuzlukları anlattı.

Seminere konuşmacı olarak katılan Toplum Sağlığı Merkezi doktorlarından Halil Atalay, "Madde bağımlılığı ile mücadele" konulu sunum yaptı.

Atalay, uyuşturucu kullanımının dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hızla artığını aktararak, şunları kaydetti: 

"Madde bağımlıları maddeyi temin etmek için gasp, hırsızlık ve cinayet gibi suçların içinde kendilerini buluyor. Madde bağımlığına aile içi sorunlar, arkadaş çevresi gibi etkenler neden oluyor. İçine kapanık ve sorunlu çocuklar risk altında. En riskli yaş grubu 12-22 yaş gruplarıdır. Bağımlılık bir hastalıktır ve mutlaka tedavi olmalıdır. Her ne kadar tedavisi mümkün olsa da buların sadece yüzde bir ve 2'si tedavi edilebilmektedir. Bu nedenle maddeye başlamadan önce risk altındaki insanları bilinçlendirilmelidir çünkü son zamanlarda yaygın olan sentetik içerikli uyuşturucu maddelerin kolay ulaşılabilmesi ve bir kullanımla bağımlı hale gelindiği bilinmektedir."

Konferansa Aşık Veysel Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nevzat Balıkçıoğlu, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık